RS/OR
A.net/OR
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Beaverton High School Track & Field and Cross Country - Beaverton, Oregon
Beavers
13000 Sw Second St, Beaverton, Oregon, 97005, United States
Report
Block
3 Followers
Home
Photos
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Jared Rutherford
Photos (
0
)
View
Videos (
8
)
View
News (
13
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
Videos
Upload Video
Athlete RSS Feed
Watch By Meet
Choose...
2015 - Centennial Invitational (26)
2015 - Nike Jesuit Twilight Relays (22)
2015 - Nike Portland XC (8)
2015 - Oregon OSAA Outdoor State Championships (10)
2015 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (7)
2014 - Nike Jesuit Twilight Relays (18)
2014 - Nike Portland XC (3)
2014 - Oregon OSAA Cross Country State Championships (2)
2014 - Oregon OSAA Outdoor State Championships (9)
2013 - Centennial Invitational (2)
2013 - Nike Jesuit Twilight Relays (20)
2013 - Nike Portland XC (8)
2013 - Oregon OSAA Cross Country State Championships (1)
2013 - Oregon OSAA Outdoor State Championships (11)
2013 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (18)
2012 - Centennial Invitational (10)
2012 - Nike BorderClash Official site - BorderClash.com (1)
2012 - Nike Jesuit Twilight Relays (15)
2012 - Nike Portland XC (12)
2012 - NikeCrossNationals.com - Nike Cross Nationals Official Site - NXN (1)
2012 - Oregon OSAA Cross Country State Championships (2)
2012 - Oregon OSAA Outdoor State Championships (8)
2012 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (18)
2011 - Oregon OSAA Cross Country State Championships (3)
2011 - Oregon OSAA Outdoor State Championships (3)
2011 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (27)
2010 - Nike Portland XC (8)
2010 - Oregon OSAA Cross Country State Championships (2)
2010 - Oregon OSAA Outdoor State Championships (2)
2010 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (19)
2009 - Nike Portland XC (9)
2009 - Oregon OSAA Cross Country State Championships (3)
2009 - Oregon OSAA Outdoor State Championships (1)
2009 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (9)
2008 - Nike Portland XC (6)
2008 - Oregon OSAA Cross Country State Championships (1)
2008 - Oregon OSAA Outdoor State Championships (10)
2007 - Oregon OSAA Cross Country State Championships (2)
2007 - Oregon OSAA Outdoor State Championships (1)
2007 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (1)
2006 - Oregon Relays presented by AthleticNET - OregonRelays.com (4)
Folders
2012 / 2013 - (1 videos)
2013 / 2014 - (2 videos)
2014 / 2015 - (4 videos)
2015 / 2016 - (1 videos)
All Videos
Search
Boys Varsity Division 2 - Nike Pre-Nationals 2013
Published by
Nike Portland XC
Sep 29th 2013, 12:40am
Comments
Nike Pre-Nationals
Boys D2
Division
Place
Firstname
LastName
RaceNo
Times
Pace
Points
School
Gender
Division 2 -
1
Dwain
Stucker
2289
16:27.27
5:17.77
1
Meridian
M
Division 2 -
2
Omar
Abdulla
3088
16:39.32
5:21.65
2
Shorewood
M
Division 2 -
3
Caleb
Hoffmann
214
16:48.05
5:24.46
3
Bend
M
Division 2 -
4
Austin
Blankenship
579
16:58.34
5:27.77
4
Columbia Ri
M
Division 2 -
5
Keenan
Stephens
3094
17:04.16
5:29.64
5
Shorewood
M
Division 2 -
6
Luke
Beauchamp
1624
17:10.96
5:31.83
6
Interlake
M
Division 2 -
7
Mason
Rouches
1296
17:12.74
5:32.40
7
Glencoe
M
Division 2 -
8
Abe
Teklu
1298
17:15.80
5:33.39
8
Glencoe
M
Division 2 -
9
Mason
Villarma
3393
17:18.32
5:34.20
9
South Kitsa
M
Division 2 -
10
Ricardo
Castillo
1583
17:21.35
5:35.18
10
Hood River
M
Division 2 -
11
Juan
Cortez
3884
17:24.38
5:36.15
11
Walla Walla
M
Division 2 -
12
Trevor
Gesell
101
17:24.86
5:36.31
12
Auburn Rive
M
Division 2 -
13
Caleb
Hatcher
2745
17:25.67
5:36.57
13
Puyallup
M
Division 2 -
14
Andrew (AC
Christianson
3090
17:29.93
5:37.94
14
Shorewood
M
Division 2 -
15
Jamin
Hooley
827
17:30.56
5:38.14
15
East Linn C
M
Division 2 -
16
Ian
Rose
584
17:31.19
5:38.34
16
Columbia Ri
M
Division 2 -
17
Jordan
Binford
2740
17:31.19
5:38.34
17
Puyallup
M
Division 2 -
18
Alex
Doran
1626
17:31.51
5:38.44
18
Interlake
M
Division 2 -
19
Stephen
Berkheiser
2278
17:31.98
5:38.60
19
Meridian
M
Division 2 -
20
Isaia
Tiangson
105
17:32.96
5:38.91
20
Auburn Rive
M
Division 2 -
21
Connor
Bates
943
17:37.76
5:40.46
21
Emerald Rid
M
Division 2 -
22
Kyle
Van Draane
1635
17:41.26
5:41.58
22
Interlake
M
Division 2 -
23
Noel
Reyes
145
17:42.07
5:41.84
23
Battle Grou
M
Division 2 -
24
Kyle
Van Wyck
1956
17:42.13
5:41.86
24
Kingston
M
Division 2 -
25
Nicholas
Hurst
2299
17:43.92
5:42.44
25
Mountain Vi
M
Division 2 -
26
Neil
Braganza
814
17:44.13
5:42.51
26
Dougherty
M
Division 2 -
27
Drew
Larabee
180
17:44.37
5:42.58
27
Beaverton
M
Division 2 -
28
Nick
Goodwin
1828
17:44.53
5:42.64
28
Juanita
M
Division 2 -
29
John
Griffin
1954
17:44.94
5:42.77
29
Kingston
M
Division 2 -
30
Austin
Do
815
17:46.50
5:43.27
30
Dougherty
M
Division 2 -
31
Aaron
Frances
139
17:46.77
5:43.36
31
Battle Grou
M
Division 2 -
32
Nick
Baron
2174
17:47.60
5:43.63
32
Madison
M
Division 2 -
33
Brody
White
2881
17:48.46
5:43.90
33
Sandy
M
Division 2 -
34
Nicholas
McMillan
582
17:49.48
5:44.23
34
Columbia Ri
M
Division 2 -
35
Isaac
Mata
3887
17:49.63
5:44.28
35
Walla Walla
M
Division 2 -
36
Chris
Gerbino
3105
17:49.65
5:44.29
36
Shorewood
M
Division 2 -
37
Justin
Crosswhite
1585
17:49.80
5:44.33
37
Hood River
M
Division 2 -
38
Brendan
Bloom
2741
17:50.15
5:44.44
38
Puyallup
M
Division 2 -
39
Isaac
Brown
136
17:51.01
5:44.72
39
Battle Grou
M
Division 2 -
40
Lennox
Mandel
581
17:52.63
5:45.25
40
Columbia Ri
M
Division 2 -
41
William
Oden
1630
17:53.74
5:45.60
41
Interlake
M
Division 2 -
42
Thomas
Miller
3092
17:55.58
5:46.19
42
Shorewood
M
Division 2 -
43
Harrison
Garrett
178
17:56.19
5:46.39
43
Beaverton
M
Division 2 -
44
Miles
Rouches
1297
17:56.24
5:46.41
44
Glencoe
M
Division 2 -
45
Quinn
Nelson
143
17:57.06
5:46.67
45
Battle Grou
M
Division 2 -
46
Atish
Bhakta
813
17:57.36
5:46.76
46
Dougherty
M
Division 2 -
47
Corey
Brinkman
100
17:57.55
5:46.83
47
Auburn Rive
M
Division 2 -
48
Josh
Miner
828
17:57.78
5:46.90
48
East Linn C
M
Division 2 -
49
Jared
Rutherford
184
17:58.10
5:47.00
49
Beaverton
M
Division 2 -
50
Dominic
Lopez
818
17:58.84
5:47.24
50
Dougherty
M
Division 2 -
51
Ryan
Boe
580
17:59.81
5:47.55
51
Columbia Ri
M
Division 2 -
52
Shane
Peterson
3093
18:00.32
5:47.72
52
Shorewood
M
Division 2 -
53
Ronan
O'Shea
66
18:01.45
5:48.08
53
Archbishop
M
Division 2 -
54
Daniel
Arnold
99
18:03.57
5:48.76
54
Auburn Rive
M
Division 2 -
55
Adrian
Goodwin
1827
18:04.90
5:49.19
55
Juanita
M
Division 2 -
56
Nathaniel
Anderson
3380
18:07.80
5:50.13
56
South Kitsa
M
Division 2 -
57
Gavin
McCaw
2283
18:08.58
5:50.38
57
Meridian
M
Division 2 -
58
Sam
Grader
3384
18:10.58
5:51.02
58
South Kitsa
M
Division 2 -
59
Jacob
Leinweber
3886
18:10.71
5:51.06
59
Walla Walla
M
Division 2 -
60
Jorge
Cuevas
1586
18:11.24
5:51.23
60
Hood River
M
Division 2 -
61
Liam
Monaghan
2751
18:11.99
5:51.47
61
Puyallup
M
Division 2 -
62
Jovany
Ruiz-Navarr
1832
18:13.88
5:52.08
62
Juanita
M
Division 2 -
63
Daniel
Nehnevaj
583
18:13.97
5:52.11
63
Columbia Ri
M
Division 2 -
64
Tom
Mikkelson
1831
18:16.44
5:52.91
64
Juanita
M
Division 2 -
65
Tyler
Bogh
998
18:17.17
5:53.14
65
Enumclaw
M
Division 2 -
66
Michael
Anderson
3882
18:18.17
5:53.46
66
Walla Walla
M
Division 2 -
67
Michael
Whitehead
830
18:19.69
5:53.95
67
East Linn C
M
Division 2 -
68
Dan
Butler
3883
18:20.56
5:54.23
68
Walla Walla
M
Division 2 -
69
Baylor
Davidson
949
18:21.08
5:54.40
69
Emerald Rid
M
Division 2 -
70
Jason
Schmidt
954
18:21.95
5:54.68
70
Emerald Rid
M
Division 2 -
71
Sevrin
Chavez
2175
18:23.75
5:55.26
71
Madison
M
Division 2 -
72
Dax
Tate
104
18:24.17
5:55.40
72
Auburn Rive
M
Division 2 -
73
Gavin
McNabb
952
18:24.26
5:55.42
73
Emerald Rid
M
Division 2 -
74
Evan
Wilson
67
18:24.44
5:55.48
74
Archbishop
M
Division 2 -
75
Quinn
Fetkenhour
1591
18:24.67
5:55.56
75
Hood River
M
Division 2 -
76
Russell
Taylor
221
18:24.90
5:55.63
76
Bend
M
Division 2 -
77
Eric
Hamel
1006
18:25.91
5:55.96
77
Enumclaw
M
Division 2 -
78
Sam
Garvin
2296
18:26.80
5:56.24
78
Mountain Vi
M
Division 2 -
79
Justin
Bryant
945
18:27.46
5:56.45
79
Emerald Rid
M
Division 2 -
80
Alex
McKay
114
18:28.85
5:56.90
80
Auburn Rive
M
Division 2 -
81
Alex
Stelbicki
585
18:29.51
5:57.11
81
Columbia Ri
M
Division 2 -
82
Colin
Veilleux
1957
18:31.89
5:57.88
82
Kingston
M
Division 2 -
83
Nils
Engbersen
1590
18:31.94
5:57.90
83
Hood River
M
Division 2 -
84
Timmu
Yi
825
18:36.00
5:59.20
84
Dougherty
M
Division 2 -
85
Kyle
Hunt
2179
18:36.59
5:59.39
85
Madison
M
Division 2 -
86
Carlos
Chairez
1584
18:36.94
5:59.51
86
Hood River
M
Division 2 -
87
Orin
Osborne
829
18:38.29
5:59.94
87
East Linn C
M
Division 2 -
88
Andrew
Burt
1826
18:38.55
6:00.02
88
Juanita
M
Division 2 -
89
Joseph
Schwarz
264
18:39.39
6:00.29
89
Bend
M
Division 2 -
90
Joseph
Pooley
1631
18:40.03
6:00.50
90
Interlake
M
Division 2 -
91
John
Ehni
3091
18:41.09
6:00.84
91
Shorewood
M
Division 2 -
92
Joseph
Rodgers
1632
18:41.77
6:01.06
92
Interlake
M
Division 2 -
93
Riley
Hankins
3515
18:42.05
6:01.15
93
Sprague
M
Division 2 -
94
Robert
Amarillas
3512
18:43.32
6:01.56
94
Sprague
M
Division 2 -
95
Hayden
Schmitt
1010
18:43.42
6:01.59
95
Enumclaw
M
Division 2 -
96
Edmund
Havener
1015
18:44.37
6:01.90
96
Everett
M
Division 2 -
97
Graham
Lelack
216
18:44.40
6:01.91
97
Bend
M
Division 2 -
98
Alex
Iben
3885
18:45.52
6:02.27
98
Walla Walla
M
Division 2 -
99
Brian
Gerig
1294
18:47.38
6:02.86
99
Glencoe
M
Division 2 -
100
Blase
Wolpert
3888
18:47.79
6:03.00
100
Walla Walla
M
Division 2 -
101
Dylan
Hamel
1005
18:48.27
6:03.15
101
Enumclaw
M
Division 2 -
102
Cooper
James
1016
18:48.82
6:03.33
102
Everett
M
Division 2 -
103
Andrew
Pajes
820
18:49.00
6:03.39
103
Dougherty
M
Division 2 -
104
Abe
Mitchell
2875
18:49.48
6:03.54
104
Sandy
M
Division 2 -
105
Jace
DeMond
2280
18:50.11
6:03.74
105
Meridian
M
Division 2 -
106
Sean
Kierce
102
18:50.99
6:04.03
106
Auburn Rive
M
Division 2 -
107
Nicko
Machuca
2773
18:51.03
6:04.04
107
Puyallup
M
Division 2 -
108
Brendan
Cannon
61
18:51.40
6:04.16
108
Archbishop
M
Division 2 -
109
Eric
Pineda
822
18:52.63
6:04.56
109
Dougherty
M
Division 2 -
110
Christian
Meneses-Zu
2181
18:52.89
6:04.64
110
Madison
M
Division 2 -
111
Brian
Callahan
176
18:53.45
6:04.82
111
Beaverton
M
Division 2 -
112
Noah
Kells
1829
18:54.50
6:05.16
112
Juanita
M
Division 2 -
113
Kyle
McNally
953
18:54.54
6:05.17
113
Emerald Rid
M
Division 2 -
114
James
Styres
147
18:55.92
6:05.61
114
Battle Grou
M
Division 2 -
115
Casey
Collier
212
18:55.97
6:05.63
115
Bend
M
Division 2 -
116
Josh
Eddy
2295
18:57.23
6:06.04
116
Mountain Vi
M
Division 2 -
117
Grant
Mackey
1830
18:57.54
6:06.14
117
Juanita
M
Division 2 -
118
Josh
Sanders
1009
18:59.08
6:06.63
118
Enumclaw
M
Division 2 -
119
Patrick
Fairbanks
2743
18:59.43
6:06.75
119
Puyallup
M
Division 2 -
120
Josh
Robinson
2288
19:00.77
6:07.17
120
Meridian
M
Division 2 -
121
Matt
Harding
65
19:04.69
6:08.44
121
Archbishop
M
Division 2 -
122
Joe
Jorgenson
3405
19:05.09
6:08.57
122
South Kitsa
M
Division 2 -
123
Matt
McLaughlin
2284
19:05.96
6:08.85
123
Meridian
M
Division 2 -
124
Charlie
Sutherland
1595
19:06.38
6:08.98
124
Hood River
M
Division 2 -
125
Nate
Gunesh
2886
19:07.47
6:09.33
125
Sandy
M
Division 2 -
126
Nate
Johnson
1295
19:08.45
6:09.65
126
Glencoe
M
Division 2 -
127
Ryen
Lee
3388
19:12.53
6:10.96
127
South Kitsa
M
Division 2 -
128
Lance
Slichko
955
19:14.67
6:11.65
128
Emerald Rid
M
Division 2 -
129
Isaac
O'Connell
1018
19:16.02
6:12.08
129
Everett
M
Division 2 -
130
Wade
Horton
2873
19:16.87
6:12.36
130
Sandy
M
Division 2 -
131
Donny
Arndt
826
19:16.95
6:12.38
131
East Linn C
M
Division 2 -
132
Hamilton
Beard
173
19:17.83
6:12.67
132
Beaverton
M
Division 2 -
133
Colt
Beardsley
1013
19:18.44
6:12.86
133
Everett
M
Division 2 -
134
Lucas
Aguilar
2292
19:18.70
6:12.95
134
Mountain Vi
M
Division 2 -
135
Kai
Collingwood
1001
19:19.77
6:13.29
135
Enumclaw
M
Division 2 -
136
Kevin
Fox
1953
19:20.10
6:13.40
136
Kingston
M
Division 2 -
137
Richard
James
3386
19:20.81
6:13.62
137
South Kitsa
M
Division 2 -
138
Caleb
Wenndorf
222
19:20.81
6:13.62
138
Bend
M
Division 2 -
139
Joseph
Hill
179
19:29.46
6:16.41
139
Beaverton
M
Division 2 -
140
Cole
Demert
2294
19:29.87
6:16.54
140
Mountain Vi
M
Division 2 -
141
Landon
Apeland
1293
19:32.30
6:17.33
141
Glencoe
M
Division 2 -
142
Chase
Olson
1007
19:38.77
6:19.41
142
Enumclaw
M
Division 2 -
143
James
DeBatty
2869
19:39.16
6:19.53
143
Sandy
M
Division 2 -
144
Mark
Coup
3382
19:40.98
6:20.12
144
South Kitsa
M
Division 2 -
145
Mohamed
Abdi
171
19:44.99
6:21.41
145
Beaverton
M
Division 2 -
146
Billy
Glynn
64
19:47.74
6:22.29
146
Archbishop
M
Division 2 -
147
Aaron
Dhanens
165
19:50.54
6:23.20
147
Battle Grou
M
Division 2 -
148
Kyle
Johnson
141
19:51.40
6:23.47
148
Battle Grou
M
Division 2 -
149
Kyle
McCartney
2332
19:52.48
6:23.82
149
Mountain Vi
M
Division 2 -
150
Donovan
Barnhart
1012
19:53.59
6:24.18
150
Everett
M
Division 2 -
151
Thomas
Schaap
3516
19:53.93
6:24.29
151
Sprague
M
Division 2 -
152
Mathew
Finney-Jord
322
20:00.02
6:26.25
152
Bend
M
Division 2 -
153
Clay
Westbrook
2880
20:02.99
6:27.20
153
Sandy
M
Division 2 -
154
Mike
Disiena
62
20:04.13
6:27.57
154
Archbishop
M
Division 2 -
155
Miguel
Monserate
1629
20:04.90
6:27.82
155
Interlake
M
Division 2 -
156
Kenan
Valois
55
20:07.34
6:28.60
0
Aloha
M
Division 2 -
157
Viela
Guay
2178
20:11.81
6:30.04
156
Madison
M
Division 2 -
158
A.J.
Garcia
2176
20:13.22
6:30.49
157
Madison
M
Division 2 -
159
Klaiten
Kermoade
1017
20:16.13
6:31.43
158
Everett
M
Division 2 -
160
Oliver
Issa
1955
20:44.03
6:40.41
159
Kingston
M
Division 2 -
161
Andrew
Zieg
3531
20:44.71
6:40.63
160
Sprague
M
Division 2 -
162
Jameson
Bruce
1952
20:55.68
6:44.16
161
Kingston
M
Division 2 -
163
Eli
Hamlin
3524
21:00.03
6:45.56
162
Sprague
M
Division 2 -
164
Kevin
McCartney
2331
21:04.51
6:47.00
163
Mountain Vi
M
Division 2 -
165
Braden
Gardner
3514
21:07.16
6:47.86
164
Sprague
M
Division 2 -
166
Graham
Smith
3517
21:12.25
6:49.50
165
Sprague
M
Division 2 -
167
Jeff
Morris
2182
21:26.10
6:53.95
166
Madison
M
Division 2 -
168
John
Galpin
63
21:29.53
6:55.06
167
Archbishop
M
Division 2 -
169
Jesse
Engerseth
1014
21:35.08
6:56.84
168
Everett
M
Division 2 -
170
Alexander
Winn
1958
21:46.49
7:00.52
169
Kingston
M
School
Points
Shorewood
99
Columbia Ri
145
Interlake
177
Auburn Rive
205
Puyallup
236
Dougherty
236
Walla Walla
239
Battle Grou
252
Hood River
265
Glencoe
284
Juanita
297
Meridian
302
Emerald Rid
312
East Linn C
349
Beaverton
362
South Kitsa
372
Bend
380
Kingston
430
Madison
454
Enumclaw
456
Mountain Vi
493
Archbishop
502
Sandy
535
Everett
610
Sprague
660
Hashtags
#nike-pre-nationals
#nike
#pre-nats
#nikeprenationals
#portland-meadows
#dwain
#stucker
#meridian
#idaho
More videos
Boys 3000m Section 1 - Nike Jesuit Twilight Relays 2014
201 shares:
Nike Portland XC
,
Aloha High School Track and Field and Cross Country - Beaverton, Oregon
,
Archbishop Spalding High School Track & Field and Cross Country - Severn, Maryland
,
Auburn Riverside High School Track & Field and Cross Country - Auburn, WA
view all
0
likes:
1
comment(s)
koffeeboisdad
Meridian Idaho's High School Junior Dwain Stucker posts convincing win at D2 Cross Country Nike Pre-Nationals in Portland, Or Sept. 28, 2013.
0
·
Like
·
Reply
·
Sep 30th 2013, 6:57am
History for Beaverton High School Track & Field and Cross Country - Beaverton, Oregon
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2015
73
15
2014
32
6
2013
60
8
2012
67
7
2011
33
6
2010
31
6
2009
22
4
2008
17
3
2007
4
3
2006
4
2
2005
2
2004
2
Show 9 more
Hashtags
#nike-pre-nationals
#nike
#pre-nats
#nikeprenationals
#portland-meadows
#dwain
#stucker
#meridian
#idaho
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!